RUSZAMY ZE ZBIÓRKĄ

Ruszamy ze zbiórką najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców z Ukrainy. Dary można składać w:

• Urzędzie Gminy Terespol
  • Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Terespolu
  • Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach
  • Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach
  • Szkole Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach

od wtorku (01.03.2022r.) do piątku (04.03.2022r.)
godzinach od 8.00 do 15.00

Co można przekazać na zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy:

• kubki, talerze, sztućce jednorazowe;
  • artykuły żywnościowe dla dzieci typu: mleko modyfikowane w proszku, jedzenie
    w słoiczkach (fabrycznie przygotowane
    i zamknięte);
  • koce, śpiwory,
  • pieluchy jednorazowe, pampersy,  termosy, kubki termiczne;
  • kawa, herbata, suchy prowiant typu: ciastka, paluszki, krakersy, konserwy itp., przekąski, które można szybko przygotować i zabrać ze sobą w podróż (o długim terminie ważności);
  • batony energetyczne;
  • podstawowe środki ochrony osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, itp.);
  • płaszcze przeciwdeszczowe, baterie, świece, latarki,  ładowarki do telefonów, powerbanki;
  • potrzebne są również materiały medyczne (środki opatrunkowe, środki bez recepty typu przeciwzapalne, przeciwbólowe i inne.)

Szczegółowa lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie jest dostępna na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/

DZIEŃ KOBIET W GMINIE TERESPOL

ECHA PRZESZŁOŚCI część XIV

Fort „O” z lotu ptaka. Stan obecnyNa południe od wsi Koroszczyn jest zlokalizowany Fort „O”.  Wchodził w skład II Pierścienia fortów wzniesionych w latach 1912 – 15, czyli w czasie ostatniej fazy rozbudowy Twierdzy Brzeskiej. Wraz z Fortem „K” w Kobylanach i Koszarami Pogotowia „ O – K” tworzył główną linię obrony od zachodniej strony – odcinka najbardziej narażonego na atak.

Fort „O” powstał w oparciu o projekty trzech inżynierów: gen. inż. K. Wieliczki, gen. inż. N. Bujnickiego oraz pułk. inż. Małkowa – Panina. Został zbudowany na planie trójkąta, z niską sylwetką wtopioną w teren. Takie rozwiązanie miało utrudnić celny ostrzał wrogiej artylerii. Oś symetrii obiektu wyznaczała poterna osiowa (ukryty korytarz komunikacyjny) łącząca czołowy schron bojowy z łukowatym wałem ze schronami dla piechoty. Posiadał żelbetonowe ściany o grubości od 2,5 m do 5m. W całości otaczała go fosa. Tak jak pozostałe forty z II Pierścienia nie został w pełni ukończony – nie posiadał stałych koszar. Budowany jednak etapowo uzyskał zdolność bojową i mógł być wykorzystywany przez wojsko. Został połączony drogami rokadowymi z Fortem VII w Łobaczewie Małym (obecnie tzw. „Bruk”) oraz z Prochownią w Kobylanach (obecnie szos wiodąca do Koroszczyna od trasy E-30).

III Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną

Szanowni Państwo!

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w III edycji Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną.

Upowszechnianie tradycji Świątecznych i przekazywanie o nich wiedzy, to piękny sposób na integrację międzypokoleniową oraz ocalenie od zapomnienia tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze. Dlatego pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców naszego regionu – dzieci i młodzież szkolną, członkinie kół gospodyń wiejskich, twórców ludowych, artystów plastyków – do udziału w III Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną.

FERIE 2022 - TWIERDZA PEŁNA PRZYGÓD
FERIE 2022 - KINO I PRZYSTAŃ ZABAWY