Gminne Centrum Kultury
NASZE WYDARZENIA:
Luty 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pt Sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP
Table 'gminatergcknew.fusionI83tE_stats_config' doesn't exist
PODLASKI PRZEŁOM BUGU

Kliknij aby powiększyćGmina Terespol odznacza się wieloma walorami przyrodniczymi. Jej głównym atutem jest rzeka Bug płynąca od południowej do północnej części gminy, stanowiąc naturalną granicę Polski z Białorusią. Rzeka ta, jako jedna z nielicznych w Europie zachowała swoje naturalne, nieuregulowane przez człowieka koryto. Sprzyja to rozwojowi licznych gatunków zwierząt, ptaków i bogatej szaty roślinnej.Kliknij aby powiększyć

Skarpy, piaszczyste plaże i podmokłe tereny sprawiają, że idealne warunki do rozwoju mają żółw błotnisty, orlik krzykliwy, bocian czarny, lilia złotogłów, czy też tojad smukły. Gatunki te zostały uznane za zagrożone wyginięciem.

Chęć utrwalenia i ochrony bogactwa przyrodniczego, kulturowego i krajobrazowego w najbardziej pierwotnej postaci stało się przyczyną powstania w 1984 roku na obszarze nadbużańskich gmin: Terespol, Rokitno, Janów Podlaski, Konstantynów i Sarnaki Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” o łącznej powierzchni 30 904 ha, z czego 17 131 ha stanowi otulina. Rzeka Bug z całym swoim naturalnym bogactwem stanowi centrum parku. Jego długość w linii prostej wynosi około 65 km, natomiast przeciętna szerokość części zachodniej, leżącej w granicach województwa mazowieckiego wynosi 6 km, części wschodniej położonej w województwie lubelskim i graniczącej z Białorusią od 3 do 5 km. Lasy zajmują 33.4% powierzchni parku, łąki i pastwiska 21.6%, a wody powierzchniowe 2.6%.

Kliknij aby powiększyćNa terenie gminy Terespol w międzyrzeczu Bugu i Krzny położone są najbardziej urozmaicone krajobrazowo tereny parku ujęte w ścisłym rezerwacie przyrody "Szwajcaria Podlaska". Rezerwat ten powstał w 1995 roku w pobliżu wsi Neple i zajmuje obszar 24 ha. Obszar ten charakteryzują urwiste zbocza, poerozyjne jary i nadrzeczne łęgi. Znajdujące się w pobliżu wąwozy porośnięte są różnorodnymi pod względem gatunkowym lasami. Wiele z drzew rosnących na terenie rezerwatu uznawane są za drzewa pomnikowe. Niektóre z nich osiągnęły już wiek 100 -140 lat. Na obszarze rezerwatu widoczne są powstałe w skutek podmywania przez rzekę ziemi, ogromne wyrwy. Różnica wysokości terenu momentami sięga 30 m.Kliknij aby powiększyć

Innym rezerwatem wartym uwagi jest utworzony w 1987 roku niewielki, bo obejmujący obszar 4,82 ha, Rezerwat "Czapli Stóg". Jego głównym celem jest ochrona miejsc lęgowych czapli siwej oraz innych licznych gatunków ptaków.

Wszystkie te atuty sprawiają, że z roku na rok coraz więcej osób zaczyna odwiedzać Gminę Terespol. To właśnie tu zarówno podróżni, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości mogą znaleźć ciszę, spokój, czyste powietrze i odnowić kontakt z przyrodą, którego tak często brakuje w obecnym zabieganym świecie.

Kliknij aby powiększyć