Świąteczne spotkanie z Seniorami Gminy Terespol!

Kliknij aby powiększyćOkres świąteczny to znakomita okazja by obdarować kogoś ciepłem, dobrym słowem czy drobnym prezentem, dlatego cieszymy się, że również w tym roku mogliśmy spotkać się z tak licznym gronem seniorów w ramach Świątecznej Trasy Mikołajkowej. Wzorem roku ubiegłego pracownicy Urzędu Gminy Terespol, Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach oraz Radni Gminy Terespol, odwiedzili ponad 550 seniorów 75 + zamieszkałych na terenie naszej gminy, wręczając słodkie upominki. Oczywiście nie mogło zabraknąć wzruszeń, serdeczności, życzeń świąteczno-noworocznych oraz podziękowań dla Wójta Gminy Terespol.

Drodzy Seniorzy!

Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych świąt. Niech gwiazda betlejemska nie zgaśnie nigdy w Waszych sercach, a ten szczególny czas będzie okazją do spędzenia miłych chwil w gronie najbliższych, w atmosferze pełnej miłości i wzajemnej życzliwości. Wszelkiej pomyślności w Nowym 2022 Roku!

II edycja Konkursu dla KGW o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP
Świąteczne paczki dla mieszkańców Gminy Terespol powyżej 75 lat

Kliknij aby powiększyćW ostatnich latach w okresie przedświątecznym w naszej gminie organizowane było uroczyste spotkanie Pana Krzysztofa Iwaniuka Wójta Gminy Terespol z seniorami naszej gminy, którzy ukończyli 75 lat. Niestety również w tym roku, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną jest to niemożliwe. Ale nie poddajemy się! Drodzy seniorzy, przygotowaliśmy ponad 500 paczek, które osobiście Wam dostarczymyJ Oczywiście z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa!

Już 6 grudnia wyruszamy w naszą Mikołajkową trasę!
Odwiedzimy seniorów w całej Gminie Terespol!
Prosimy o cierpliwość na pewno do każdego dojedziemy!

Paczki będą dostarczane w dniach 06 - 10 grudnia 2021r.
w godzinach 9.00 – 15.00
przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Urzędu Gminy Terespol.

Jeśli nie zastaniemy Was w domu, prosimy o kontakt pod nr telefonu: 83-411-20-63!

Poniżej dołączamy plan naszej trasy, za opóźnienia przepraszamy!

6 grudnia – Łęgi, Bohukały, Krzyczew, Neple, Starzynka
7 grudnia – Koroszczyn, Kuzawka, Kukuryki, Samowicze, Lechuty Małe, Lechuty Duże
8 grudnia – Łobaczew Mały, Łobaczew Duży, Polatycze, Lebiedziew, Michalków,
                Murawiec, Żuki, Kołpin – Ogrodniki, Dobratycze Kolonia
9 grudnia – Podolanka, Zastawek, Kobylany, Małaszewicze Duże, Małaszewicze Małe
10 grudnia – Małaszewicze

Kliknij aby powiększyć   Kliknij aby powiększyć

ECHA PRZESZŁOŚCI część XI

Kliknij aby powiększyćPrzy kąpielisku w Kobylanach znajduje się Prochownia (oznaczana także jako Kobylany II lub Prochownia „O – K”). Została zbudowana w czasie ostatniego etapu rozbudowy Twierdzy Brzeskiej czyli w latach 1912 – 1915. Jej plan został ukończony i zatwierdzony do realizacji w czerwcu 1914r. Umiejscowiono ją tuż za główną linią obrony, na zapleczu fortów K (Kobylany) i O (Koroszczyn). Jako budynek wsparcia pełniła rolę magazynu zaopatrującego w proch i amunicję wyżej wymienione forty oraz Koszary Pogotowania „O – K”.

Kliknij aby powiększyćŚciany konstrukcyjne budynku zostały wykonane z żelbetonu. Pozostałe wzniesiono z cegieł. Grubość ścian i stropów wynosiła od 0,8 m do 1,6 m.

Obiekt zbudowano na planie prostokąta z symetrycznie rozmieszczonymi pomieszczeniami o sklepieniach kolebkowych w przekroju koszowym. Całe wnętrze otaczał wąski korytarz, wspomagający naturalną wentylację – w środku bowiem musiały panować idealne warunki do przechowywania prochu (mokry nie nadawał się do użytku). Dodatkowo korytarz rozdzielając mury spełniał funkcję antywstrząsową chroniąc zawartość magazynu. Na osi głównej wybudowano cylindryczną kaponierę (schron bojowy), zaopatrzoną w siedem okienek (strzelnic) antyrykoszetowych. Kaponiera miała bronić dostępu do magazynu. Ulokowani w niej żołnierze mogli prowadzić skuteczny ogień w trzech kierunkach.

Podsumowanie projektu "Sieć na kulturę"

Kliknij aby powiększyćDnia 19 listopada 2021r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol odbyło się podsumowanie projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa pn. „Sieć na kulturę”.

Celem projektu było podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych, a ponadto rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat poprzez prowadzenie zajęć on - line z projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych.

103. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol

Kliknij aby powiększyćBudując postawę współczesnego patrioty bardzo istotna jest przede wszystkim znajomość historii i kultury swojego narodu, a ponadto aktywność społeczna. Ta aktywność objawia się między innymi uczestnictwem w uroczystościach państwowych. Solidaryzując się z własnym narodem w dniu 11 listopada 2021 r. przy Pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie mieszkańcy gminy Terespol i okolic zebrali się, by wspólnie uczcić 103 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.