Święto Niepodległości w Gminie Terespol - 11.11.2022r.
Wystrzałowy Sylwester z GCK

By dać świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli…

Utrzymywanie porządku przy obiektach, nagrobkach i cmentarzach wojennych to jedno z wielu działań jakie w swoim zakresie ma Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. Tak jak w latach poprzednich również w tym roku, przed świętem zmarłych, zadbaliśmy o miejsca pamięci rozproszone na terenie gminy Terespol. Z szacunku do tradycji i poszanowania uporządkowaliśmy kilkanaście obiektów, by dać świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli.

Obiekty objęte opieką:

- Mogiła wojenna w Michalkowie
- Mogiły wojenne w Neplach
- Cmentarz wojenny w Kuzawce
- Cmentarz wojenny w Kobylanach
- Mogiły wojenne w Lebiedziewie
- Mogiła wojenna w Samowiczach
- Mogiła wojenna w Małaszewiczach Małych

Święto Niepodległości w Gminie Terespol

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XX

Lotnisko w Krośnie, 1939, źródło: www.fotopolska.euJesienne niebo skłania nas do refleksji. Kojarzy nam się z tragedią II wojny światowej. Wrześniowe, październikowe… Sześć długich lat wojny. W tamtym czasie w przestworzach królowali piloci myśliwców i bombowców. Wśród nich był również nasz krajan - Józef Pawlik. Urodził się 17 września 1921r. w Terespolu. Pochodził z rodziny niezamożnych rolników z Łobaczewa i uczęszczał do łobaczewskiej Szkoły Powszechnej. Mieszkając w okolicy powstającego wojskowego lotniska w Małaszewiczach zafascynował się lotnictwem oraz samolotami. Był na tyle zdeterminowany, aby w 1938r. dostać się do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Świeciu nad Wisłą. Szkołę tę kilka miesięcy wcześniej przeniesiono tu z Bydgoszczy. Po 8 października tegoż roku naukę kontynuował w Krośnie, całą bowiem szkołę dyslokowano na południe kraju ze względu na zagrożenie ze strony III Rzeszy Niemieckiej. Szkolił się m.in. na samolotach PWS-18 i PWS-28 oraz odbywał loty szybowcem w okolicach Ustrzyk Dolnych.

Oliver Jabkiewicz Mistrzem Polski Młodzików!

Kliknij aby powiększyćW dniach 20-23 października 2022r. w Sokołowie Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w podnoszeniu ciężarów. Do rywalizacji stanęło 9 zawodników Sekcji Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany.

Mistrzem Polski w kategorii wagowej 96 kg został Oliver Jabkiewicz, który uzyskał 215 kg  w dwuboju (95+120 kg). Dwukrotnie atakował on Rekord Polski w podrzucie. Jednak obie próby z ciężarem 135 kg były minimalnie nieudane. Drugim medalistą w dwuboju został Miłosz Kasprzuk w kat. 89 kg, który z wynikiem 168 kg (77+91 kg) zajął III miejsce.