ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XVII

Plan Twierdzy Brzeskiej, przed 1878r., źródło: www.fotopolska.euW 1843 roku, 7 lat po ukończeniu prac cytadelą na Wyspie Centralnej rozpoczęto budowę zewnętrznego obwarowania. Podzielono je na trzy odcinki: Przedmoście Kobryńskie (północ), Przedmoście Wołyńskie (południe) oraz Przedmoście Terespolskie (zachód).

Umocnienie Terespolskie zostało usytuowane na lewym brzegu Bugu (tzw. Wyspa Zachodnia). Składało się z czterech ziemnych lunet (polowe fortyfikacje złożone z wałów ziemnych, otoczonych fosą), połączonych kurtyną (wałem obudowanym cegłą lub kamieniem). Lunety otwarte od tyłu, były złożone z dwóch frontalnych i dwóch bocznych wałów. Środkowe lunety posiadały szyję zamkniętą murem obronnym, do którego przylegała reduta (murowana budowla stanowiąca środek obrony tzw. śródszaniec). W reducie znajdowały się kazamaty (schrony dla żołnierzy). W 1847r. za linią lunet wybudowano dwa bastiony (pięcioboczne budowle wysunięte przed wały) będące obwarowaniem mostowym.

Popołudniowe zabawy z KGW „Czerwone szpileczki”

Kliknij aby powiększyćWe wtorkowe popołudnie 26 lipca członkinie KGW „Czerwone szpileczki” z Małaszewicz zaprosiły do wspólnej zabawy dzieci w ramach mini pikniku, zaplanowanego przez koło, aby aktywizować dzieci do wspólnego spędzania czasu podczas wakacji.

Na najmłodszych mieszkańców Małaszewicz czekało wiele atrakcji. Dzieci mogły wykonywać prace plastyczne, które następnie zostały wyeksponowane w plenerowej galerii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zabawy z klockami, układanie domina czy wspólne budowanie wieży z klocków. Było przeciąganie liny, ale także malowanie twarzy, które cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych, ale także starszych dzieci.

AKCJE NA WAKACJE - SIERPIEŃ 2022

W czwartki

28.07.2022 oraz 04.08.2022r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach