Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

OBCHODY 98 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

Kliknij aby powiększyć„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”

 J.Piłsudski


11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Oddając szacunek świętom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

>>> Galeria zdjęć <<<

W tym roku rocznica odzyskania niepodległości w Gminie Terespol obchodzona była w Neplach. Uroczystości rozpoczęły się o 12.00 Mszą św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Bezpośrednio po Mszy, w rytmie pieśni „Pierwsza Brygada” nastąpił przemarsz i złożenie wieńców pod Kopcem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez delegacje: służb mundurowych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy Terespol, Radnych Powiatu Bialskiego, Dyrektorów Szkół z Małaszewicz, Kobylan i Nepli, Bractwa Kurkowego oraz Radnych, Sołtysów i mieszkańców Gminy Terespol. Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości został odczytany list okolicznościowy od Wicemarszałka Województwa Lubelskiego dr Krzysztofa Grabczuka. Całości uroczystych obchodów dopełniła dekoracja kotylionem wszystkich zebranych oraz wystrzał z armaty, który zakończył część oficjalną.Kliknij aby powiększyć

Bezpośrednio po części oficjalnej, dzięki uprzejmości i gościnności proboszcza ks. Sławomira Harasimiuka, wszyscy zebrani pod Kopcem udali się na teren przy plebanii, gdzie przygotowane było ognisko oraz poczęstunek. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Koroszczyn częstowały gorącym bigosem i ciastem. Ponadto można było skosztować grochówki z kuchni polowej oraz upiec kiełbaskę przy ognisku. Przy akompaniamencie przedstawicieli oraz opiekuna Zespołu Hard GOCK  Pana Andrzeja Maziejuka, uczestnicy obchodów Dnia Niepodległości śpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie. Gości nie zraził chłód ani padający śnieg, z którego niewątpliwie najbardziej cieszyły się dzieci. Radości z bitwy na śnieżki czy lepienia bałwana było co nie miara. Atmosfera panująca tego dnia była niezwykła.

Kliknij aby powiększyćOrganizatorzy Obchodów 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na uroczystości delegacjom i gościom za obecność oraz za pomoc w  przygotowaniach: ks. Sławomirowi Harasimiukowi, Stowarzyszeniu Kobiet Koroszczyn, strażakom z OSP, zespołowi Hard Gock, uczniom Z.S im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach pełniących wartę honorową. Jest nam niezmiernie miło, że tak pięknie razem potrafimy dzielić się naszą wspólną historią.

Kliknij aby powiększyć

Magdalena Jaszczuk