Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

MATERIAŁY VIDEO PRZEDSTAWIAJĄCE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W GMINIE TERESPOL

15 lat w Unii Europejskiej | LUBELSKIE – smakuj życie!

Kliknij by otworzyć materiał videoZ okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej ekipa magazynu „Lubelskie - Smakuj Lubelskie”  odwiedzała najciekawsze miejsca, które realizowały projekty z dofinansowaniem ze środków europejskich. To właśnie Dzieło Międzyfortowe Kobylany I było motywem przewodnim audycji. W 2018 roku dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego Gmina Terespol posiada nowy obiekt pełniący funkcję izby pamięci.

Dzieło Międzyfortowe Kobylany I wchodziło w skład umocnień tzw. Przedmościa Terespolskiego, czyli fortyfikacji Twierdzy Brzeskiej, leżących po zachodniej stronie Bugu. Pierwotnie obiekt pełnił funkcję koszar odcinkowych zapewniających łączność komunikacyjną między sąsiednimi obiektami fortyfikacyjnymi. 

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich prowadzący zaprosił na wirtualny spacer po odrestaurowanym Dziele. W materiale znajdziemy również informacje dotyczące przeprowadzonych prac remontowych w ramach projektu, gdzie m.in. odnowiono elewację i pomieszczenia wewnątrz, wykonano stolarkę okienną, położono instalację elektryczną, oświetleniową, wodno – kanalizacyjną oraz grzewczą. Zakupiono wyposażenie.

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach

Kliknij by otworzyć materiał videoW ramach projektu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi” świątynia w Kobylanach w latach 2014-2016 przeszła gruntowny remont. Dzięki staraniom biskupa Abla, fundacji „Dialog Narodów” i parafii udało się pozyskać środki, które posłużyły przywróceniu cerkwi wyglądu sprzed I wojny światowej. Wykonane prace sprawiły, że cerkiew nabrała nowego, świeżego oblicza. W trakcie renowacji wymieniono dzwonnicę, odnowiono elewację, postawiono nowe kopuły, zrobiono stolarkę i wyremontowano ogrodzenie.

Cerkiew Prawosławna Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach

Kliknij by otworzyć materiał videoTo już kolejny remont Cerkwii położonej w Gminie Terespol w ramach realizacji projektu: „Wschodnio-słowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”, którego beneficjentem jest Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska.

Celem projektu jest odbudowa tradycji prawosławnej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z jednoczesnym wsparciem rozwoju turystyki kulturowo-religijnej. Film opowiada o historii i walorach zabytkowej Cerkwi Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach, leżącej na szlaku kulturowym „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji”.

NEPLE - pozostały tylko wspomnienia

Kliknij by otworzyć materiał videoNeple i okolice to wyjątkowe miejsca na wschodnim pograniczu, o których w materiale Dominika Steckiego opowiada Pani Anna Gałowska (Haneczka) z domu Kierasińska, która się tam urodziła i spędziła 17 lat swojego życia. Poznamy historię Nepli, kościoła i domu, po którym nie ma już śladu, ale pozostały wspomnienia.

 

Program TVP: Zakochaj się w Polsce - „Wielokulturowy nurt Bugu” 

Kliknij by otworzyć materiał videoTomasz Bednarek, prowadzący program „Zakochaj się w Polsce” w każdym odcinku przemierza Polskę w poszukiwaniu najciekawszych i najpiękniejszych miejsc. Tematem jednego z nich była rzeka Bug. Rzeka ta, jako jedna z nielicznych w Europie zachowała swój dziki i nieujarzmiony charakter. 

Odwiedził również znajdujący się w Gminie Terespol cmentarz tatarski w Zastawku. W tym miejscu obok siebie można znaleźć napisy w języku polskim, arabskim i rosyjskim, co świadczy o burzliwej historii i niezwykłości. „Mizar” w Zastawku przypomina swoim wyglądem typowy cmentarz tatarski. Tatarzy swoje cmentarze zakładali na wzniesieniu w pobliżu lasu. Nagrobki zostały ustawione w taki sposób, aby głowy tam pochowanych były skierowane w stronę Mekki. O wyjątkowości tego miejsca świadczy jednak to, że można tu odnaleźć najstarszy w Polsce nagrobek tatarski, pochodzący z 1704 roku.

Poza tym prowadzący odwiedził m.in. stadninę koni arabskich w Janowie Podlaskim, jedyną na świecie parafię neounicką w Kostomłotach, monaster prawosławny w Jabłecznej oraz Włodawę, przez wielu nazywaną miastem trzech kultur.

Program TVP: Ukryte skarby – Janów Podlaski

Kliknij by otworzyć materiał videoProgram „Ukryte skarby” emitowany w telewizyjnej Dwójce przenosi widzów w świat niezwykłej przyrody, pięknych pałaców i niesamowitej historii. Patrycja Hurlak, prowadząca program, w jednym z odcinków wyruszyła na Południowe Podlasie właśnie po to, aby odnaleźć niezwykłą przyrodę nadbużańskich lasów, zachwycający swoim urokiem pałac w Cieleśnicy oraz poznać niezwykle bohaterską historię życia podlaskich męczenników. Tematem odcinka był Janów Podlaski. Prowadząca odprowadziła widzów m.in. po pięknie odrestaurowanym Zamku Biskupim, będącym niegdyś siedzibą biskupów łuckich.

W programie nie mogło zabraknąć „Szwajcarii Podlaskiej”, uważanej przez niektórych za najpiękniejsze miejsce w Polsce. Rezerwat ten, utworzony u ujścia rzeki Krzny do Bugu w pobliżu wsi Neple jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój malowniczy charakter, ale także dlatego, że to miejsce upodobały sobie rośliny i ptaki zagrożone wyginięciem. Wśród nich warto wymienić takie przykłady jak: dudek, orlik pospolity, jaskier kaszubski, czy też turkawka.

Urlop na Podlasiu. Idyllic Eastern Poland

Kliknij by otworzyć materiał videoFilm „Urlop na Podlasiu” został zrealizowany latem 2016 roku. Jego twórcy zależało na tym, aby uchwycić piękno Podlasia. Zdjęcia do filmu realizowane były w województwie podlaskim, lubelskim i mazowieckim. W trakcie jego trwania można zobaczyć takie miejsca jak: Pratulin, Kostomłoty, Neple, Janów Podlaski czy też Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu. Na Podlasiu od wieków można zaobserwować przenikanie się różnych kultur i obyczajów. Dlatego też ciekawym miejscem jest meczet tatarski, znajdujący się w Kruszynianach w województwie podlaskim.

Będąc w Neplach warto zobaczyć malowniczą dolinę Bugu oraz przejść się Aleją Grabową w parku, będącym pozostałością zespołu parkowego należącego niegdyś do rodów Mierzejewskich i Dymszów. Inną atrakcją, której nie można pominąć zwiedzając nadbużańskie Neple jest kamienny krzyż, popularnie nazywany Kamienną Babą. Według legendy, przekazywanej sobie z pokolenia na pokolenie, jest to zamieniona w głaz panna, która wbrew woli swoich rodziców chciała poślubić swojego ukochanego.