Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

AKCJE NA WAKACJE - LIPIEC
AKCJE NA WAKACJE - SIERPIEŃ

Szczegóły wyjazdu na Prymackuju Biasiedu w połowie lipca 

Szczegóły Rajdu Rowerowego Szlakiem Unitów Podlaskich
w drugiej połowie lipca

>>> Regulamin - Zoom Natury <<< 
>>> Karta zgłoszenia - Zoom Natury <<<

Szczegóły Rajdu Rowerowego 60+ w drugiej połowie lipca


Wakacyjne podsumowanie Akademii Młodych Odkrywców
  • 7 czytań

Za nami ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Akademii Młodych Odkrywców. Był to czas podsumowań, wspomnień oraz podziękowań za wspólnie spędzone miesiące pełne nauki, eksperymentów i odkrywania fascynującego świata.

>>> Galeria zdjęć <<<

W zajęciach uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, którzy przez cały cykl rozwijali swoją ciekawość, kreatywność oraz umiejętność krytycznego myślenia. Każde spotkanie było okazją do poznawania nowych zagadnień w ciekawy i angażujący sposób.


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ LVII
  • 13 czytań

W dwudziestoleciu międzywojennym wschodnią część województwa poleskiego ze stolicą w Brześciu nad Bugiem zamieszkiwały mniejszości narodowe. Tutaj także przebiegała granica polsko-sowiecka. Te aspekty wpływały na niestabilność tych terenów. Dlatego wymagały szczególnej opieki wywiadowczej i kontrwywiadowczej Wojska Polskiego. Dlatego na tym obszarze działały dwie takie agendy.

Pierwszą z nich była Ekspozytura Nr 6 w Brześciu nad Bugiem jako organ terenowy wywiadu Oddziału II Sztabu Głównego. Powstała ona z wywiadowczych wojskowych jednostek operacyjnych, które po wojnie polsko-bolszewickiej zaczęły działać w warunkach pokoju. Wspomniane jednostki należały do Oddziału II Informacyjnego sztabu Dowództwa Okręgu Generalnego Brześć Litewski. Ekspozytura Nr 6 funkcjonowała w latach 1921 – 26. Zajmowała się wywiadem płytkim terenu pogranicza i transgranicznego woj. podlaskiego, głównie w kierunku rosyjskim, litewskim, białoruskim i ukraińskim. Ekspozytura składała się referatów agentury wywiadowczej i technicznej (kluczowe komórki), organizacyjnej, personalnej oraz kancelarii i komórki finansowo-gospodarczej. Ponadto posiadała oddziały terenowe tzw. biura informacyjne. Na czele stał szef jednostki z podległą mu kancelarią, oficerem gospodarczym oraz oficerami biurowymi i wywiadowczymi. Pierwszym dowódcą tej placówki był kpt. Stefan Mayer (przeniesiony później do Ekspozytury Nr 1 w Wilnie). Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, iż oficerem wywiadu brzeskiej „6-tki” był Sergiusz Piasecki. Niezwykle popularny w II RP pisarz i zarazem żołnierz, który działał na pograniczu oraz stronie sowieckiej. Wiele jego powieści stanowi zapis szpiegowskich przygód jakich doświadczył. W czasie reorganizacji Oddziału II SG w 1926r. Ekspozytura Nr 6 została włączona do Ekspozytury Nr 1 Wilno.


21. Festiwal "Kultura bez Granic" 2026


Świetna wiadomość dla Sekcji Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany!

Z ogromną radością informujemy, że Gminne Centrum Kultury w Kobylanach otrzymało 78 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „KLUB PRO”!

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na:

- zakup nowoczesnego sprzętu sportowego,
- wynagrodzenia kadry szkoleniowej,
- dalszy rozwój sekcji i jeszcze lepsze warunki treningowe dla naszych zawodników.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w działalność sekcji i cieszymy się, że wspólnie rozwijamy podnoszenie ciężarów w Gminie Terespol!

Razem podnosimy coraz więcej – nie tylko ciężary, ale i sportowy poziom naszej gminy!