Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI W GMINIE TERESPOL

Kliknij aby powiększyć„…Niech wasza postawa przypomina nam,
że demokracja i praworządność nie są
czymś danym raz na zawsze…”

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu, oraz całkowicie wolne wybory do Senatu po II wojnie światowej. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. 4 czerwca 2019r. obchodziliśmy „Święto Wolności i Solidarności” również w Gminie Terespol.

>>> Galeria zdjęć <<<

Na placu przed budynkiem Urzędu Gminy zebrały się liczne delegacje ze szkół podstawowych z Kobylan, Małaszewicz i Nepli. Młodzież utworzyła „żywą flagę”. A punktualnie o godz. 12.00 wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski.

Kliknij aby powiększyćNastępnie na sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbyła się projekcja filmu „Animowana Historia Polski” Tomasza Bagińskiego. Ważnym punktem uroczystości było spotkanie z Panem Jerzym Cybulskim. Pan Jerzy jako 11-letni chłopiec przeżył Powstanie Warszawskie, był działaczem NSZZ „Solidarność” w Małaszewiczach. Represjonowany w stanie wojennym z powodów politycznych. Odznaczony odznaką honorową za zasługi dla Niepodległości 1956-1989. 

W podziękowaniu złożonym na ręce Pana Kliknij aby powiększyćJerzego, dyrektor Gminnego Centrum Kultury podkreśliła trud włożony w walkę o wolność, oraz że demokracja i praworządność nie są czymś danym raz na zawsze. Po tych słowach zgromadzeni odśpiewali Panu Jerzemu gromkie "Sto lat!". Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem piosenek wolnościowych.