Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W GMINIE TERESPOL

Kliknij aby powiększyć8 września 2019 r. w gminie Terespol obchodziliśmy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, rocznicę nie tylko polskiej, ale i światowej tragedii.

Uroczystość rozpoczęła się w Dziele Międzyfortowym Kobylany I prelekcją Pana Józefa Dawidziuka, mieszkańca gminy Terespol, który uświetnił obchody przygotowaną prezentacją pn. „Baza lotnicza w Małaszewiczach”. Całości dopełniała wystawa zdjęć „Złamane skrzydła” -  wojskowego lotniska w Małaszewiczach z okresu II wojny światowej, z prywatnej kolekcji Pana Pawła Oleszczuka – znawcy i pasjonata regionalnej historii. Zdjęcia wykonane przez ówczesnego agresora i okupanta – nazistowskie Niemcy - dokumentują zniszczenia lotniska po bombardowaniach we wrześniu 1939r. oraz infrastrukturę i życie codzienne w późniejszym okresie wojny. Uzupełnieniem wystawy był model samolotu PZL 37 „Łoś” stacjonujący na lotnisku w Małaszewiczach przed wybuchem wojny.

>>> Galeria zdjęć <<<

Kliknij aby powiększyćDruga część obchodów odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol, a rozpoczął ją koncert: „Cześć i Chwała Bohaterom” w wykonaniu zespołu Lustro z Radomia. Artyści zaprezentowali starannie dobrany zestaw pieśni partyzanckich, patriotycznych i wojskowych w nowym rockowym brzemieniu, które bardzo przypadły do gustu starszej, jak i młodszej publiczności. Wśród utworów znalazły się m.in.: „Warszawskie dzieci”, „Niebieskooka” , „Po ten kwiat czerwony”,  Kliknij aby powiększyć„Rozszumiały się wierzby płaczące”.

Bezpośrednio po koncercie nadszedł czas na efektowne uwieńczenie wieczoru w wykonaniu ulicznego Teatru Ognia „Antidotum” z Białej Podlaskiej. Grupa teatralna zaprezentowała pełen emocji autorski spektakl patriotyczny z wykorzystaniem mowy ciała, żonglerki ogniowej, światła i cienia. „Opowiedziana” historia miała na celu zachęcić widza  do refleksji nad bezsensem wojny i nieodwracalnych konsekwencji wynikających z działań wojennych – unicestwiania rodzin, relacji, społeczności, aż Kliknij aby powiększyćwreszcie utraty ludzkiego życia. Charakteryzacja aktorów, unikatowe efekty świetlne zsynchronizowane z muzyką i tańcem nadały występowi wyjątkowy charakter.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za obecność chyląc głowy przed poległymi, oddając szczególną cześć i szacunek tym, którzy przeżyli i nadal są wśród nas.

 

>>> „Baza lotnicza w Małaszewiczach” - Prelekcja Józefa Dawidziuka<<<

Kliknij aby powiększyć