Uroczystości upamiętniające 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Dni Świąt Narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu. W dniu 2 maja 2016 r. w Gminie Terespol odbyły się uroczystości upamiętniające 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, które przywiodły pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Organizatorami było Gminne Centrum Kultury z siedzibą w Kobylanach, Urząd Gminy Terespol oraz  Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.

Przemarsz pod pomnik "Wrota Wolności"W części oficjalnej obchodów Wójt Gminy Terespol przywitał gości zgromadzonych przy Prochowni w Kobylanach, a Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury zaprosiła do uroczystego przemarszu pod pomnik „Wrota Wolności” oraz do złożenia wieńców przez delegacje: przedstawicieli Urzędu Gminy Terespol, Konsulatu, Starostwa Powiatowego
z Białej Podlaskiej, Nadleśnictwa Chotyłów, przedstawicieli Placówek Straży Granicznej w Terespolu i Bohukałach oraz Komisariatu Policji w Terespolu, przedstawiciela JRG PSP w Małaszewiczach, przedstawicieli placówek oświatowych z terenu Gminy Terespol, przedstawicieli Rady Gminy Terespol oraz reprezentację społeczności Gminy Terespol.

Otwarcie wystawy w ProchowniCzęść oficjalną zakończył wystrzał armatni przy Prochowni.

Po części oficjalnej nastąpiło otwarcie wystawy w Prochowni pt. „Historia Twierdzy Brzeskiej w fotografiach XX wieku” dzięki uprzejmości Muzeum Twierdzy Brzeskiej. Z tej okazji swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciel muzeum Pan Aleksiej Mołocznikow.

Dalsza część uroczystych obchodów miała charakter pikniku majowego. W programie były m.in. występy i koncerty: występ chóru Corda Vox z Terespola, zespołu Śpiewaj Dusza z Brześcia, koncert Andrzeja Gdak „Na Fletni Pana” oraz na zakończenie koncert Janusza Maleńczuka. Dodatkowymi atrakcjami był pokaz rękodzieła artystycznego z Białorusi, pokaz sprzętu motocyklowego, wata cukrowa oraz zabawy dla dzieci z animatorem, ponadto funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Terespolu znakowali rowery. Dla każdego uczestnika pikniku przygotowany był słodki poczęstunek, stół wiejski, grochówka z kuchni polowej oraz kiełbaska, którą można było samodzielnie upiec przy ognisku. Aby uświetnić ten dzień rozdawane były chorągiewki w barwach narodowych. Występ zespołu "Śpiewaj Dusza" z Żabinki

Organizatorzy uroczystości upamiętniających 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji
3-go Maja serdecznie dziękują wszystkim, którzy tego dnia swoją obecnością złożyli hołd twórcom Konstytucji, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji oraz wolności wyznania i pokoju.

Magdalena Jaszczuk