OTWARCIE WYSTAWY - HISTORIA 34 PUŁKU PIECHOTY

Kliknij aby powiększyćW niedzielę 19 września 2021r. na Dziele Międzyfortowym Kobylany I nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Historia 34 Pułku Piechoty” przygotowanej w ramach projektu „… bo Niepodległa jest dla wszystkich” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wystawa składa się z kilkunastu plansz z tekstem i archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi dzieje 34 Pułku Piechoty. Narrację uzupełniła prelekcja lokalnego regionalisty i miłośnika historii. W ramach wykładu uczestnicy spotkania mogli poznać losy 34 PP. Wystawa dostępna jest zwiedzającym do 11 listopada 2021r. w godzinach otwarcia Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, tj. od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-15.30 oraz w niedzielę w godz. 12.00-18.00. Serdecznie zapraszamy!

Kliknij aby powiększyć34 Pułk Piechoty powstał 7 grudnia 1918r. w Twierdzy Dęblin. 31 grudnia pułk przybył do Białej Podlaskiej. Od tego momentu jego losy zostały na zawsze związane z tym miastem i Południowym Podlasiem. W latach 1919-1920 wpisał się godnie w walkę o niepodległość odradzającego się Państwa Polskiego. 6 lutego 1919r. stoczył bój z Niemcami pod Kobylanami. Przegrana bitwa była zarazem jego chrztem bojowym. 8 maja 1920r. starł się  z bolszewikami pod Rzeczycą. Rocznica tej bitwy stała się najważniejszym świętem bialskiego pułku.

34 Pułk Piechoty to nie tylko pełen chluby i męstwa szlak bojowy, lecz także codzienna praca w okresie II RP na rzecz Białej Podlaskiej i lokalnej społeczności. To wychowanie patriotyczne, działania edukacyjne, kulturalne, sportowe oraz rozwijanie życie towarzyskiego. Historia 34 PP kończy się we wrześniu 1939r., kiedy w czasie walk na Pomorzu w rejonie Bydgoszczy zostaje doszczętnie rozbity przez Niemców.

>>> Wystawa w wersji ON-LINE <<<