Świat w jednym miejscu - Tydzień Bibliotek 2022 - 8-15 maja 2022

Kliknij aby powiększyć„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Popularna dzisiaj fraza zaczerpnięta została z utworu Stanisława Jachowicza. Żyjący w pierwszej połowie XIX wieku poeta, pedagog, działacz społeczny, a nade wszystko wybitny bajkopisarz wymyślił ją i umieścił w wierszu zatytułowanym "Wieś". Krótki tekst w całości wyglądał następująco:

"Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?....

Współcześnie frazy "cudze chwalicie, swego nie znacie" używamy wówczas, gdy chcemy podkreślić, że walory Polski w różnych dziedzinach, dorównują, a niekiedy nawet przewyższają zagraniczne.

Nawiązując do hasła tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek – Świat w jednym miejscu – odniesiemy się do naszej Gminnej Biblioteki Publicznej jako swoistej oazy dla małych wiejskich miejscowości, fragmentów naszego małego świata - gminy Terespol - położonej wzdłuż wschodniej granicy z Białorusią, z którą dzieli nas rzeka Bug. Zaprezentujemy część naszego świata, a pomogą nam w tym publikacje z Działu Regionalnego Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach. Znajdują się tam pozycje i tytuły monografii miejscowości położonych na terenie naszej gminy. Przez 5 kolejnych dni Tygodnia Bibliotek przybliżymy każdą z tych pozycji.

Wystarczy sięgnąć po monografię, by móc dowiedzieć się czegoś o swoim miejscu zamieszkania. Poznać zwyczaje, tradycje i historię naszego regionu. Może okazać się, że dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o naszych przodkach, krewnych. O ciekawych miejscach, zabytkach ….

Serdecznie zapraszam do naszego świata Smile