Rajd Rowerowy „Szlakiem Trzech Kultur”

Rajd Rowerowy „Szlakiem Trzech Kultur” to okazja, aby wolny czas spędzić nie tylko aktywnie, ale także z nutą historii w tle. Pomimo lejącego się z nieba żaru w piątek 18 sierpnia 2023 roku kilkunastoosobowa grupa rowerzystów wyruszyła w ponad 30-to kilometrowy rajd szlakiem miejsc zabytkowych i atrakcyjnych turystycznie.

Grupa po krótkiej odprawie wyruszyła spod Dzieła Międzyfortowego Kobylany I ścieżką rowerową, a później krajową „dwójką” w kierunku Michalkowa. Tam już drogą powiatową tzw. „wałem” skierowała się do Żuków, gdzie uczestnicy Rajdu mieli okazję zejść na graniczną rzekę Bug.

Po krótkim kontakcie z przyrodą grupa ruszyła w kierunku Kostomłot, gdzie już czekał na nich ks. Piotr Witkowicz – proboszcz jedynej na świecie Katolickiej Parafii Neounickiej Obrządku Bizantyjsko-Słowiańskiego. Przybyli na miejsce mieli okazję wysłuchać burzliwej historii Unitów, oraz zwiedzić zabytkową świątynię. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza uczestnicy Rajdu mogli schronić się przed słońcem pod dachem, jak również zjeść kiełbaskę z grilla.

Przystanek w Kostomłotach był półmetkiem blisko 36-cio kilometrowej trasy. Po posileniu się i zasłużonym odpoczynku uczestnicy udali się do Dobratycz. Tam już pracownik Gminnego Centrum Kultury opowiedział pokrótce o historii Cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Św. Cykliści udali się również na miejsce po dawnej cerkwi unickiej (później prawosławnej) oraz na znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarz prawosławny, gdzie uwagę przykuwają trzy nagrobki z połowy XIX wieku.

Kolejnym punktem Rajdu był muzułmański mizar w Zastawku, który powstał w 1679 roku. Obecnie pozostało kilkadziesiąt nagrobków, w tym nastraszy w Polsce grób płk. Samuela Murzy Koryckiego z 1704 roku. Na niektórych nagrobkach można zauważyć wyryte półksiężyce z gwiazdą - symbol religii muzułmańskiej – islamu. Po zwiedzeniu cmentarza oraz krótkim odpoczynku grupa udała się do Prochowni w Kobylanach, by wykonać pamiątkowe zdjęcie i pożegnać się z cyklistami.

Podczas Rajdu wręczono nagrody dla najmłodszego i dla najstarszego uczestnika Rajdu „Szlakiem Trzech Kultur”. I tak w pierwszej kategorii nagrodę zdobyła 8-letnia Aleksandra Królik, natomiast w drugiej 77-letni Feliks Sterniczuk. Gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim za mile spędzone popołudnie! Dziękujemy księdzu Piotrowi Witkowiczowi za serdeczne przyjęcie oraz Konradowi Królikowi z grupy Rowerowy Terespol za pomoc w organizacji Rajdu Rowerowego „Szlakiem Trzech Kultur”.