Wycieczka do Białowieży

21 sierpnia 2023r. odbyła się już ostatnia wakacyjna wycieczka zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach w ramach Akcji na wakacje. Głównym celem podróży prawie 50–ciu uczestników była Białowieża i okolice.

Pierwszym punktem programu była Hajnówka, gdzie ulokowano przystanek początkowy kolejki wąskotorowej, niegdyś wykorzystywanej do transportu pozyskiwanego w puszczy drewna. Od 1996r. ścieżkę kolejki obsługuje Nadleśnictwo Hajnówka. Jej trasa o długości ponad 11 km jest częścią sieci kolejkowej liczącej niegdyś 360 km. Miejsce to znajduje się na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej, natomiast koniec trasy następuje w leśnej osadzie Topiło, gdzie nasi uczestnicy na łonie natury, w otoczeniu pięknej przyrody mogli posilić się i zrelaksować w Gospodzie „Ostatni grosz”.

Po sytym obiedzie i chwili odpoczynku zwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo – Leśne BPN w Parku Pałacowym w Białowieży. Muzeum to jest najstarszym w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym, czynnym muzeum województwa podlaskiego. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, a w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Na zakończenie udaliśmy się do długo wyczekiwanego Rezerwatu Pokazowego Żubrów.  W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są nie tylko żubry, ale również koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki i ryś. Rezerwat pokazowy jest znaczną atrakcją turystyczną, ponieważ jego trasa ma jedynie 1,5 km i służy przede wszystkim edukacji przyrodniczej młodzieży szkolnej odwiedzającej Białowieżę.