DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, HALLOWEEN, SAMHAIN, DIA DE LOS MUERTOS

Co łączy te wszystkie święta? Czas! Od 31 października do 2 listopada odbywa się bowiem TRIDUUM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA ŚWIECIE:

31 października - Wigilia Wszystkich Świętych

1 listopada - Wszystkich Świętych

2 listopada - Dzień Zaduszny

POLSKA

W Polsce obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Są to święta podczas których modlimy się za dusze zmarłych. Głównym zwyczajem jest odwiedzanie cmentarzy, modlitwa, zapalanie zniczy i ozdabianie grobów kwiatami.

MEKSYK

DIA DE LOS MUERTOS - szykując się do Dia de Muertos, Meksykanie wierzą w niemal bezpośredni kontakt z bliskimi. Przygotowują na cześć zmarłych specjalnie udekorowane ołtarze ze zdjęciami bliskich - OFRENDA. Nie tylko wspominają dawne czasy, ale spędzając przy grobach wiele godzin, spożywają “wspólnie ze zmarłymi” ich ulubione potrawy, grają na instrumentach, śmieją się, czasem tańczą. Cmentarze są wtedy pełne kolorów, świeżych kwiatów, kadzideł i świec. Wypełnia je muzyka, zabawa i rozmowy. Rodziny organizują pikniki przy grobach swych bliskich, by pobyć z nimi i powspominać ich życie. W wielu miastach organizowane są kolorowe i radosne parady.

IRLANDIA

SAMHAIN - to święto celtyckie, które obchodziło się w nocy z 31 października na 1 listopada. I to właśnie stąd wywodzi się tradycja HALLOWEEN. Podczas trwania nocy zapraszano duchy swoich przodków, natomiast złe duchy odstraszano. Jednym z obrzędów SAMHAIN było palenie ogniska dla przywołania dobrych duchów i odbywały się wokół nich tańce. Święto to zaczęło zanikać w IX wieku. Natomiast w XVIII wieku zastąpiono je HALLOWEEN i niewiele ma obecnie wspólnego ze świętem Samahain.

STANY ZJEDNOCZONE

HALLOWEEN - to typowo amerykańskie święto, poprzedzające Dzień Wszystkich Świętych (obchodzony w Polsce) czyli 31 października. Nie jest to święto chrześcijańskie ale stało się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Typowymi zwyczajami w tym dniu jest wycinanie z dyni różnych kształtów, ozdabianie mieszkań i domów, przygotowywanie strojów halloweenowych, które najczęściej przypominają duchy, potwory, czarownice; organizowanie przyjęć oraz tradycyjnie odwiedzanie sąsiadów aby zrobić im psikus lub dostać słodycze “cukierek albo psikus”.

26 października 2023r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobylanach odbyły się „Warsztaty Halloween”, na których dzieci wykonywały lampiony. Oczywiście dla podkreślenia atmosfery zadbaliśmy o odpowiedni dla Halloween wystrój. Dodatkowo podczas spotkania omawialiśmy zwyczaje panujące na świecie podczas Triduum Wszystkich Świętych.

W Polsce dni, w których odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty to 1 i 2 listopada. Warto pamiętać o tym, że podobnie jak wiele innych Świąt, tak i te czczone i obchodzone są na całym świecie, ale w różny sposób. Ważne jest to, żeby wiedzieć, rozumieć i szanować te różnice.