- 660 czytań
Od najdawniejszych czasów na całym świecie gołębie, ze względu na swoje zdolności powrotno-lotowe, były wykorzystywane do szybkiego przesyłania informacji o ważnych wydarzeniach m.in.: zwycięstwach czy klęskach wojennych. I zapewne w tym tez celu ptaki te były specjalnie hodowane.
Obecnie gołębie nie są już tylko użyteczne doraźnie, ale i konkurencyjno-sportowo oraz zabawowo. Obejmujący coraz szerszą grupę ludzi ruch hodowli i lotowania gołębi rozpoczął się na naszych ziemiach w pierwszych latach XX wieku i trwa do dziś. Poszczególne lokalne grupy i towarzystwa zrzesza PZHGP - Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Wśród hodowców są członkowie Oddziału i Okręgu Biała Podlaska z Sekcji Terespol, która swoją działalność prowadzi od 1995 roku i skupia 18 członków.
- 561 czytań
Kobylany, 15.01.2021r.
Sprawozdanie z działalności
Sekcji Podnoszenia Ciężarów za rok 2020
W 2020 roku treningi sekcji podnoszenia ciężarów prowadzone były w siłowni oraz w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Celem zajęć była nauka i doskonalenie techniki dwuboju olimpijskiego oraz doskonalenie sprawności ogólnej i specjalnej do podnoszenia ciężarów. Treningi odbywały się pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godzinach 13.30-16.30), z wyłączeniem okresu 12 marca - 07 czerwca z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.
- 536 czytań
- 558 czytań
Od stycznia zaczynamy nowy cykl postów zatytułowany „Echa przeszłości”.
Będziemy w nich publikować informacje historyczne, poszerzające wiedzę
o postaciach, wydarzeniach oraz miejscach związanych z naszą gminą.
Dzięki „podróży w przeszłość” odkryjemy
na nowo to co „tak się opatrzyło,
że spowszedniało” i uległo zapomnieniu. Serdecznie zachęcamy do lektury!
W tym roku przypada 229 rocznica urodzin Henryka Marconiego, jednego z naj-wybitniejszych architektów I połowy XIX w. tworzących na ziemiach polskich.
H. Marconi przyszedł na świat w 1792 r. w Rzymie. Studiował na Uniwersytecie Boloń-skim oraz równocześnie w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. W 1822 r. przyjechał do Polski na zaproszenie generała Ludwika Paca, w celu ukończenia przebudowy pałacu w Dowspudzie koło Suwałk. Był uczestnikiem Powstania Listopadowego. Odbywał liczne podróże po Europie. W latach 1851 – 58 wykładał architekturę w Szkole Sztuk pięknych w Warszawie. Zmarł w 1863 r. w Warszawie i został pochowany na Powązkach.