- 492 czytań
Najstarsza wzmianka o istnieniu cerkwi prawosławnej w Kobylanach pochodzi z 1519 r. Niespełna dwadzieścia lat później odnotowano, że obiekt był siedzibą parafii tego wyznania. W 1620 r. cerkiew stała się świątynią unicką.
W protokole wizytacyjnym unickiego biskupa chełmskiego z 1726 r. zawarto jej pierwszy opis. Według informacji została zbudowana z drzewa sosnowego. Posiadała trójdzielną konstrukcję składającą się z prezbiterium, nawy i babińca (przedsionka). Taki układ odpowiadał teologicznemu podziałowi wszechświata na przestrzeń boską, ludzi którzy tam dążą oraz grzeszników. Nad przedsionkiem umiejscowiono dzwonnicę, a pokryty gontem dach wieńczyły dwa krzyże. Wskutek likwidacji chełmskiej diecezji unickiej w 1875 r. kobylańska świątynia powróciła we władanie Kościoła Prawosławnego. W 1886 r. cerkiew została prowizorycznie odnowiona: wzmocniono konstrukcję ścian i dachu, a wnętrze ozdobiono skromną dekoracją malarską.
Przed nami ostatni miesiąc Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Do tej pory spisało się (lub zostało spisanych) około 78 % mieszkańców Gminy Terespol.
Apelujemy do mieszkańców którzy jeszcze się nie spisali - nie odkładajcie spisu na ostatnią chwilę! Zostało mało czasu, nie czekajcie do 30 września 2021, spiszcie się już dziś! Udział w spisie jest obowiązkowy!
Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Nie obawiajcie się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna.
JAK SIĘ SPISAĆ? Nie możesz wykonać samospisu internetowego? Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie bądź bezpośrednio. Jeśli rachmistrz zadzwoni lub przyjdzie do domu, zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań (art. 17a ust. 1-3) nie można odmówić mu przekazania danych. |
Gminne Biuro Spisowe
w Kobylanach
- 529 czytań
Wczesnym rankiem 14 sierpnia 2021 r. na łowisku „Wykop” w Kobylanach odbyły się Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Terespol. Organizatorem było Towarzystwo Wędkarskie „Wykop” przy współpracy z Gminą Terespol.
Głównym założeniem wydarzenia było doskonalenie nauki wędkowania, popularyzowanie wędkarstwa jako czynnego wypoczynku i aktywnego obcowania z przyrodą oraz kształtowanie świadomości zasad nienaruszalności praw przyrody i racjonalnego korzystania z jej zasobów. Zawody miały charakter otwarty i były oparte na rywalizacji „fair play”.