Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

„Nasze Westerplatte” - 84. Rocznica Bombardowania Lotniska w Małaszewiczach


POŻEGNANIE WAKACJI 2023


Konkursy Kulinarne na Najmaczniejszą Potrawę z Ziemniaka i Ciasto Drożdżowe
AKCJE NA WAKACJE - SIERPIEŃ 2023
Czwartki z Gminną Biblioteką Publiczną
  • 84 czytań

Makrama to znana już w starożytności technika zaplatania sznurków. Te dekoracyjne dzieła powstają przy użyciu samych rąk, bawełnianego sznurka i specjalnego grzebienia do wyczesywania. To nie tylko sztuka, za pomocą której wykonuje się ozdoby, tą metodą wyplata się również breloki, zawieszki, torby, siatki, podkładki pod talerze, wiszące kwietniki, dekoracje ścienne i okienne itp.

Różnorodność splotów oraz łączenie ich w wymyślne kompozycje pozwala tworzyć bogate wzory i wyroby.

>>> Galeria zdjęć <<<


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXIX
  • 105 czytań

Krystyna Krahelska z bratem Bohdanem, fot. z 1927Sierpień nieodzownie kojarzy nam się z latem i wakacjami, ale nie tylko. Pamiętamy bowiem również o krwawej ofierze Bohaterów Powstania Warszawskiego. 63 Dni Chwały. 63 Dni Heroicznej Walki… i gorycz porażki oraz osamotnienia. Wśród tych Bohaterów znalazła się także Krystyna Krahelska, która przez pewien okres swojego życia była związana z Brześciem i naszymi okolicami.

Urodziła się 24 marca 1914r. w rodzinnym majątku Mazurki (powiat baranowicki/gubernia mińska) na Polesiu. W czasie I wojny światowej jej rodzina wraz z pozostałymi mieszkańcami tych ziem została wysiedlona. Po wojnie gdy, rodzina Krahelskich wróciła do siebie zastała tylko zniszczenia i ruinę. W 1926r. przenieśli się do Brześcia nad Bugiem. Krystyna Krahelska rozpoczęła naukę w 3 klasie Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Romualda Traugutta. Dwa lata później została harcerką. Służba harcerska odcisnęła piętno na jej późniejszym życiu. Do końca pozostała wierna ideałom, na które złożyła przysięgę. Mając 14 lat zaczęła śpiewać i pisać wiersze, początkowo notowane w tajemnicy przed bliskimi. W 1931r. wyjechała za granicę, by uczestniczyć w Zlocie Skautów Słowiańskich w Pradze. W 1932 r. ukończyła szkołę i zdała maturę. Wyjechała do stolicy. Na Uniwersytecie Warszawskim wpierw studiowała geografię, a następnie przeniosła się na etnografię.