Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Sekcja Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany najlepszą drużyną w Polsce!

W Biłgoraju dobiegły końca Mistrzostwa Polski do lat 15. W grupie chłopców sekcja GCK Kobylany okazała się bezkonkurencyjna i z wynikiem 25 pkt. wygrała klasyfikację klubową!

>>> Galeria zdjęć <<<

Ponadto w mistrzostwach wystartowali:
kat. 73 kg Jakub Cygan - 73 kg w rwaniu i 88 w podrzucie - miejsce 7
kat. 81 kg Dawid Greczuk -75 kg w rwaniu i 100 kg w podrzucie -miejsce 5
kat. 96 kg Miłosz Kasprzuk - 83 kg w rwaniu i 111 kg w podrzucie - miejsce 4 i mały srebrny medal za podrzut
kat. +96 kg Filip Romanowicz - 81 kg w rwaniu i 101 kg w podrzucie - miejsce 5

Warto dodać, że w klasyfikacji województw wygrał Lubelski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów z wynikiem 143 pkt.
Serdeczne gratulujemy!


Warsztaty Halloween


XII Turniej o Puchar Wójta Gminy Terespol - Małaszewicze 2023
  • 160 czytań

Najlepsi zawodnicy XII Turnieju o Puchar Wójta Gminy Terespol:

Julia Linkiewicz z Olimpijczyka Łuków
Oliver Jabkiewicz z GCK Kobylany (U17)
Michał Zrol z MOK Terespol (U20)

W ubiegłą sobotę 7 października 2023r. w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach odbył się XII Turniej o Puchar Wójta Gminy Terespol w podnoszeniu ciężarów.

>>> Galeria zdjęć <<<


Jesienna Biesiada w Klubie Seniora „Złoty Wiek”
  • 200 czytań

7 października 2023r. w świetlicy w Małaszewiczach odbyła się Jesienna Biesiada, której organizatorami byli seniorzy z klubu seniora „Złoty Wiek”.

Swoją obecnością zaszczycili tego dnia: Wójt Gminy Terespol Pan Krzysztof Iwaniuk, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach Pani Dorota Szelest, ks. Andrzej Wolanin Proboszcz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Małaszewicz, przedstawiciele rady gminy Terespol z Małaszewicz oraz Pani sołtys Kamila Korneluk.

>>> Galeria zdjęć <<<


Wycieczka integracyjna KGW Neple
  • 153 czytań

6 października 2023r. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Neplach wzięły udział w wycieczce integracyjnej do położonego w południowej części województwa lubelskiego, pięknego miasta Zamość. Podczas całodniowego pobytu uczestniczki zapoznały się z historią tego „idealnego miasta”, zwiedzały lochy pod Ratuszem Miejskim, podziemia kościoła Franciszkanów, a w międzyczasie podziwiały zabytki i zakamarki wokół rynku głównego miasta, z kamienicami ormiańskimi.

>>> Galeria zdjęć <<<

Zamość był jednym z bardziej znaczących ośrodków osadnictwa ormiańskiego, najdalej wysuniętą na zachód gminą ormiańską, stąd ta nietypowa architektura. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć czegoś dla ciała: obiad w Restauracji Muzealnej Ormiańskie Piwnice, która jak sama nazwa wskazuje, słynie z kuchni ormiańskiej. Feeria charakterystycznych smaków zadowoliła podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy. Dodatkowym atutem wizyty w Restauracji Muzealnej na rynku głównym były warsztaty kulinarne i wypieki chaczapuri oraz pokaz wypieku pizzy ormiańskiej na bazie ostro doprawianego mięsa wołowego i baraniny.


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXX
  • 114 czytań

Prawdziwi bohaterowie to wbrew popkulturze nie ludzie posiadający nadnaturalne zdolności lub magiczne przedmioty. Prawdziwi bohaterowie to ci, którzy wznoszą się ponad swoje słabości, w obliczu zagrożenia poświęcają się dla innych i trwają przy swoich ideałach, czasem płacąc za to najwyższą cenę. Taką osobą był i jest kapitan Wacław Radziszewski, nazywany także „ostatnim obrońcą Twierdzy Brześć”.

Wacław Radziszewski urodził się 15 maja 1898r. w Rudzie Guzowskiej na Mazowszu. Od lat młodzieńczych działał w polskim ruchu niepodległościowym. Od 1916r. należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako ochotnik wstąpił do powstającego Wojska Polskiego. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty, jako podporucznik walczył w wojnie polsko – bolszewickiej. Służył w 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. Wykazał się męstwem na froncie, szczególnie podczas obrony Zamościa. W listopadzie 1918r. brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. W 1922r. został przeniesiony do rezerwy. Za zasługi w wojnie z bolszewikami otrzymał Krzyż Virtuti Militari V Klasy oraz folwark Worotynicze koło Kobrynia na Polesiu. Do czynnej służby wojskowej powrócił w 1932r. Przez pewien czas pełnił funkcję komendanta powiatowego Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego w Prużanie. Następnie awansowany na kapitana objął w 1936r. stanowisko komendanta szkoły podoficerskiej, a później dowódcy kompani 82. Pułku Piechoty w Twierdzy Brzeskiej. Wrześniowe dni 1939r. stały się czasem jego bohaterskiej epopei.