- 70 czytań
29 listopada 2024r. w S.P. im. Orła Białego w Kobylanach odbyły się VII Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Terespol w badmintona. Turniej jak zwykle przyciągnął liczne grono miłośników tej dyscypliny sportu. Wzięły w nim udział 24 osoby w tym 8 dziewcząt i 16 chłopców. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: klasy IV - VI i VII - VIII. Jak na zawody amatorskie poziom był bardzo wysoki. Turniej rozgrywano do dwóch przegranych meczów.
W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach, którzy nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
- 75 czytań
Nowo wybudowana Baza Lotnicza w Małaszewiczach zaczęła funkcjonować wraz z dyslokowaniem do niej jednostek lotniczych. Swoją obecność w jej historii zaznaczył 220. Dywizjon Bombowy (złożony z 221. i 222. Eskadry Bombowej) oraz (213.) Eskadry Ćwiczebno – Bombowej. Jednostki te należały do 1. Pułku Lotniczego stacjonującego na warszawskim Okęciu.
Na początku 1939r. zaczęto formować 220. Dywizjon Bombowy. Jego personel pochodził z rozformowanych wcześniej eskadr bombowych (214. i 215.) oraz eskadr liniowych (11. i 12.). Po utworzeniu jednostki postanowiono ją przebazować do Małaszewicz. Są podawane dwie daty przeniesienia dywizjonu na nasze tereny: czerwiec 1939r. (wynikająca z braku miejsca na Okęciu dla nowej jednostki) oraz 26 – 27 sierpnia 1939r. (zakończenie mobilizacji).
- 219 czytań
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości”
Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego mimo upływu dziesięcioleci nie straciły na znaczeniu. Są dla nas współczesnych przestrogą i przypomnieniem, że to my tworzymy przyszłość Polski. Niech miłość do ojczyzny będzie siłą, która nas jednoczy i prowadzi naprzód. Niepodległość bowiem nie została nam dana raz na zawsze. Każdego dnia musimy podejmować starania i pracę aby ja utrzymać i przekazać jako najcenniejszy skarb następnym pokoleniom.
W tym roku będziemy celebrować 106. rocznicę odzyskania Niepodległości. Święto 11 listopada to powód do dumy, radości oraz refleksji nad przeszłością.
Tego dnia wywieśmy flagi w barwach narodowych by jeszcze bardziej podkreślić i uczcić tę pamiętną datę. Niech łopoczące na wietrze biało – czerwone flagi będą manifestacją naszej miłości do Ojczyzny, dumy z historii i kultury kraju oraz hołdem złożonym przodkom, którzy oddali swe życie byśmy mogli cieszyć się wolną Polską.
- 196 czytań
Od ponad 170-ciu lat, z krótką przerwą, świątynia w Krzyczewie nosi wezwanie św. Jerzego. Patronował cerkwi unickiej oraz prawosławnej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stał się także patronem rzymskokatolickiego kościoła.
Obraz św. Jerzego walczącego ze smokiem (datowany na 1775r.) po raz pierwszy został wymieniony w inwentarzu z 1811r. Zapewne stał się częścią wyposażenia świątyni w ostatniej ćwierci XVIIIw, lub na przełomie XVIII i XIXw., chociaż nie został wymieniony we wcześniejszych dokumentach.
Kim był św. Jerzy? Urodził się w 2 poł. IIIw., prawdopodobnie w Kapadocji. Jako ochotnik wstąpił do legionów rzymskich. Za czasów cesarza Dioklecjana pełnił w wojsku urząd trybuna. Po ukazaniu się dekretu cesarskiego zabraniającego wyznawania chrześcijaństwa św. Jerzy odmówił złożenia ofiary pogańskim bóstwom. Był okrutnie torturowany: łamany kołem, biczowany, odzierany ze skóry, piłowany i gotowany. Około 304r. prawdopodobnie w Lyddzie (w Palestynie) poniósł śmierć męczeńską poprzez ścięcie mieczem. Niemal od razu po śmierci został uznany w Kościele Wschodnim za Wielkiego Męczennika.