Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XVII
  • 27 czytań

Plan Twierdzy Brzeskiej, przed 1878r., źródło: www.fotopolska.euW 1843 roku, 7 lat po ukończeniu prac cytadelą na Wyspie Centralnej rozpoczęto budowę zewnętrznego obwarowania. Podzielono je na trzy odcinki: Przedmoście Kobryńskie (północ), Przedmoście Wołyńskie (południe) oraz Przedmoście Terespolskie (zachód).

Umocnienie Terespolskie zostało usytuowane na lewym brzegu Bugu (tzw. Wyspa Zachodnia). Składało się z czterech ziemnych lunet (polowe fortyfikacje złożone z wałów ziemnych, otoczonych fosą), połączonych kurtyną (wałem obudowanym cegłą lub kamieniem). Lunety otwarte od tyłu, były złożone z dwóch frontalnych i dwóch bocznych wałów. Środkowe lunety posiadały szyję zamkniętą murem obronnym, do którego przylegała reduta (murowana budowla stanowiąca środek obrony tzw. śródszaniec). W reducie znajdowały się kazamaty (schrony dla żołnierzy). W 1847r. za linią lunet wybudowano dwa bastiony (pięcioboczne budowle wysunięte przed wały) będące obwarowaniem mostowym.


Popołudniowe zabawy z KGW „Czerwone szpileczki”
  • 101 czytań

Kliknij aby powiększyćWe wtorkowe popołudnie 26 lipca członkinie KGW „Czerwone szpileczki” z Małaszewicz zaprosiły do wspólnej zabawy dzieci w ramach mini pikniku, zaplanowanego przez koło, aby aktywizować dzieci do wspólnego spędzania czasu podczas wakacji.

>>> Galeria zdjęć <<<

Na najmłodszych mieszkańców Małaszewicz czekało wiele atrakcji. Dzieci mogły wykonywać prace plastyczne, które następnie zostały wyeksponowane w plenerowej galerii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zabawy z klockami, układanie domina czy wspólne budowanie wieży z klocków. Było przeciąganie liny, ale także malowanie twarzy, które cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych, ale także starszych dzieci.


AKCJE NA WAKACJE - SIERPIEŃ 2022
Informacja
  • 68 czytań

Informacja

 

W czwartki

28.07.2022 oraz 04.08.2022r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach

czynna jest do godz. 15.30


WYSTAWA "NIESAMOWITY JÓZEF IGNACY KRASZEWSKI"

Kliknij aby powiększyć


AKCJE NA WAKACJE - LIPIEC 2022