Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXIII
  • 64 czytań

W 1912r. Komitet Sztabu Generalnego zatwierdził ostateczny plan generalnego rozwoju Twierdzy Brzeskiej, zakładający budowę II (głównego) Pierścienia 12 fortów. Wśród mających powstać obiektów znajdował się Fort „I” w Żukach należący do Umocnienia Terespolskiego.

Pierwotnie na jego lokalizację wybrano okolice wsi Murawiec. Jednak podmokły i niestabilny teren nie sprzyjał tej realizacji. W związku z tym wybrano nowe miejsce, 1,5km na południe od poprzedniego, w pobliżu wsi Żuki. Zmiana lokalizacji nie wpłynęła znacząco na zmianę w planie budowy obiektu. Kierowanie pracami oraz realizację powierzono kpt. Dmitrijowi M. Karbyszewowi, który wcześniej nadzorował modernizację Fortu VII w Łobaczewie i był jego komendantem. Budowę fortu w Żukach rozpoczęto dopiero w maju 1914r. Wybuch I wojny światowej zakłócił prace i spowodował, że powstał obiekt o charakterze półstałym (ziemno-betonowym), częściowo skazamatowany, będący większą kopią półstałych fortów wznoszonych na międzypolach oraz pozycjach wysuniętych (polowych).


BOŻE NARODZENIE 2023


Informacja


Andrzejki – wieczór wróżb i przepowiedni…
  • 86 czytań

Dawno, dawno temu, w wieczór poprzedzający święto św. Andrzeja ludzie zbierali się w domach aby wspólnie rozmawiać, bawić się i wróżyć. Według dawnych wierzeń, noc andrzejkowa miała magiczną moc, która pozwalała poznać nieznaną przyszłość. Są różne sposoby na to aby dowiedzieć się jaki czeka nas los. Można pójść do wróżki, która wróży z kart lub szklanej kuli, można zapytać cyganki wróżącej z ręki, można zjeść też ciasteczko z wróżbą, albo powróżyć sobie samemu. Spośród dawnych wróżb, które są najpopularniejsze i przetrwały do dziś jest np. lanie wosku przez dziurkę od klucza czy ustawianie butów jeden za drugim.

>>> Galeria zdjęć <<<


PACZKI ŚWIĘTECZNE DLA SENIORÓW 75+

Zwyczaj dawania prezentów od zarania dziejów wpływał pozytywnie na więzi społeczne i poprawiał kontakty międzyludzkie, co w sumie nie zmieniło się do dziś. Każdy lubi upominki, a radość u osoby, której je wręczamy, jest bezcenna. Z podarunkami jako pierwsze kojarzą nam się święta, szczególnie bożonarodzeniowe, które zbliżają się już wielkimi krokami… Z tej okazji w minionym tygodniu pracownicy Urzędu Gminy Terespol oraz Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach wyruszyli w mikołajkową trasę, aby odwiedzić i obdarować wszystkich Seniorów powyżej 75 roku życia, wręczając słodkie upominki od Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka.

Drodzy Seniorzy!

W ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia tradycyjnie życzymy sobie szczęścia.
Niech tym szczęściem dla Was będzie zdrowie - bez niego trudno o uśmiech i pogodę ducha.
Niech będą nim również najbliżsi 
- to oni są źródłem miłości.

Niech szczęściem będzie dostatek,
bo dzieląc się nim, dzielimy się radością.

I takiego szczęścia życzymy Państwu
nie tylko od święta!

>>> Galeria zdjęć <<<


MIKOŁAJKI W GMINIE TERESPOL

Mikołajki!

Dziś każdy otrzymał prezencik mały,
Bo Mikołaj chce by dzieci miło go wspominały.
Bardzo wiele osób na niego dziś czeka,
szkoda, że tak szybko nam ten czas ucieka.
Pobyłbym tam z Wami jeszcze chwileczkę,
bądźcie bardzo grzeczni, a w święta wrócę jeszcze!

Pozdrawiam
Święty Mikołaj

>>> Galeria zdjęć <<<