Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

DZIEŃ KOBIET W GMINIE TERESPOL


„ISKRY NIEPODLEGŁEJ” W GMINIE TERESPOL!
  • 19 czytań

Wójt Gminy Terespol serdecznie zaprasza w dniach 13-15 marca 2024 r.
do udziału w niezwykłym wydarzeniu historycznym
jakim są „Iskry Niepodległej”.

Iskry Niepodległej to 20 minutowy nowoczesny spektakl edukacyjny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych są prezentowane fakty i postacie tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. To historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXV
  • 73 czytań

Twierdza Brześć. Literą „A” oznaczona Wyspa Zachodnia (Lotnicza), plan z pocz. XX w.Przełom XIX i XXw. to okres szybkiego rozwoju aeronautyki, której osiągnięcia zaczęto wykorzystywać w dziedzinie wojskowości. Owoce tej nowej gałęzi techniki trafiły także do Twierdzy Brzeskiej.

W 1895r. idąc w ślad za Warszawą, Osowcem, Nowogeorgiewskiem (Modlinem) i Iwanogrodem (Dęblinem) w Twierdzy Brzeskiej powołano do istnienia oddział aeronautyczny, wyposażony w aerostaty (balony). W jego skład wchodzili żołnierze z oddziałów inżynieryjnych. Na początku XXw. oddział został podporządkowany Wydziałowi Lotnictwa w Brześciu (utworzonemu 18.12.1901r.). w tym Przygotowania do startu balonu. W środku pułkownik Jakow I. Petersen, fot. z 1909, zdjęcie z zasobów Memorialnego Kompleksu Twierdza Brzeska-bohater w Brześciuczasie na jego wyposażeniu znajdowało się 6 balonów na uwięzi (o pojemności 650m³), mobilne urządzenia do produkcji gazu, 3 przenośne zbiorniki na gaz (o pojemności 250m³), wciągarki parowe, materiały do produkcji gazu oraz instrumenty do stacji pogodowych. Od 1902r. zaczęto prowadzić stałe obserwacje meteorologiczne (m.in. badano prądy powietrzne na różnych wysokościach). Pierwotne stanowiska obserwacyjne znajdowały się na terenie Przedmościa Terespolskiego, podobnie jak sam Wydział Lotniczy. Później zostały przeniesione na wschód od Bugu. Balonami latał m.in. płk. Jakow I. Petersen naczelnik stacji gołębi pocztowych w twierdzy. Po odejściu w stan spoczynku swoje ostatnie lata spędził w Terespolu i tam został pochowany na cmentarzu prawosławnym.


MANDORIA - rozrywka w Mieście Przygód!
  • 184 czytań

W piątek 9 lutego 2024r. po raz ostatni w te ferie, wybraliśmy się na rodzinną wycieczkę do miejsca pełnego przygód i atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. A miejscem tym jest Mandoria, która znajduje się tuż obok Łodzi, w miejscowości Rzgów.  Skupiając się na odkrywaniu tego Miasta Przygód na pierwszy plan wysuwają się: karuzele, roller-coastery, rowerki wodne, zjeżdżalnie oraz olbrzymi małpi gaj. Oprócz głównych atrakcji i licznych gier zręcznościowych, Mandoria oferuje swoim gościom również strefę gastronomiczną. W międzyczasie można spotkać mandoriańskie maskotki – psotne fretki lub wziąć udział w zabawach z animatorami. Całodniowy pobyt w tym tematycznym parku niewątpliwie dostarczył pozytywnych wrażeń wszystkim uczestnikom piątkowego wyjazdu.

>>> Galeria zdjęć <<<


Warsztaty z GBP "Breloki LOVE"

Za nami ostatnie zajęcia plastyczne, organizowane w ramach Ferii Zimowych z Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach.

A przed nami 14 lutego, czyli WALENTYNKI. Z tej okazji uczestnicy czwartkowych spotkań z Biblioteką wykonywali breloki LOVE, które będą mogły wręczyć swojej sympatii lub komuś, kogo darzą wyjątkowym uczuciem w dniu święta zakochanych.

>>> Galeria zdjęć <<<

Mamy nadzieję, że te fantazyjne i bardzo praktyczne breloki posłużą jako nietuzinkowa ozdoba do kluczy, torebki czy plecaka.


WARSZTATY LEGO®

5 lutego 2024r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol odbyły się „Warsztaty EDUKIDO” w ramach „Ferii zimowych z GCK”. Uczestnicy zajęć eksperymentowali z klockami LEGO® i potęgą wiatru.

>>> Galeria zdjęć <<<

Młodzi i mali konstruktorzy wykazali się ogromną kreatywnością w budowaniu działających wiatraków czym pozytywnie zaskoczyli prowadzącą zajęcia Panią instruktor. Dzieci współpracując ze sobą rozwiązywały problemy, uczyły się podstaw techniki, realizowały swoje pomysły, a przede wszystkim świetnie się bawiły.

Dziękujemy serdecznie za udział w zajęciach i kreatywnie spędzony czas!