ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXIII

W 1912r. Komitet Sztabu Generalnego zatwierdził ostateczny plan generalnego rozwoju Twierdzy Brzeskiej, zakładający budowę II (głównego) Pierścienia 12 fortów. Wśród mających powstać obiektów znajdował się Fort „I” w Żukach należący do Umocnienia Terespolskiego.

Pierwotnie na jego lokalizację wybrano okolice wsi Murawiec. Jednak podmokły i niestabilny teren nie sprzyjał tej realizacji. W związku z tym wybrano nowe miejsce, 1,5km na południe od poprzedniego, w pobliżu wsi Żuki. Zmiana lokalizacji nie wpłynęła znacząco na zmianę w planie budowy obiektu. Kierowanie pracami oraz realizację powierzono kpt. Dmitrijowi M. Karbyszewowi, który wcześniej nadzorował modernizację Fortu VII w Łobaczewie i był jego komendantem. Budowę fortu w Żukach rozpoczęto dopiero w maju 1914r. Wybuch I wojny światowej zakłócił prace i spowodował, że powstał obiekt o charakterze półstałym (ziemno-betonowym), częściowo skazamatowany, będący większą kopią półstałych fortów wznoszonych na międzypolach oraz pozycjach wysuniętych (polowych).

BOŻE NARODZENIE 2023

Andrzejki – wieczór wróżb i przepowiedni…

PACZKI ŚWIĘTECZNE DLA SENIORÓW 75+

Zwyczaj dawania prezentów od zarania dziejów wpływał pozytywnie na więzi społeczne i poprawiał kontakty międzyludzkie, co w sumie nie zmieniło się do dziś. Każdy lubi upominki, a radość u osoby, której je wręczamy, jest bezcenna. Z podarunkami jako pierwsze kojarzą nam się święta, szczególnie bożonarodzeniowe, które zbliżają się już wielkimi krokami… Z tej okazji w minionym tygodniu pracownicy Urzędu Gminy Terespol oraz Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach wyruszyli w mikołajkową trasę, aby odwiedzić i obdarować wszystkich Seniorów powyżej 75 roku życia, wręczając słodkie upominki od Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka.

Drodzy Seniorzy!

W ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia tradycyjnie życzymy sobie szczęścia.
Niech tym szczęściem dla Was będzie zdrowie - bez niego trudno o uśmiech i pogodę ducha.
Niech będą nim również najbliżsi
- to oni są źródłem miłości.

Niech szczęściem będzie dostatek,
bo dzieląc się nim, dzielimy się radością.

I takiego szczęścia życzymy Państwu
nie tylko od święta!